Większa część ludzi, która zastanawiała się nad pójściem do psychologa, kiedy tak właściwie usłyszy taką dewizę, gotowa jest zrezygnować. To jest najprawdziwsza prawda, że żaden specjalista umysłu ludzkiego nie rozwiąże za kogoś jego kłopotów, ponieważ nie o to tutaj chodzi. Jeżeli dana osoba decyduje się na konkretną terapię, która przenigdy nie składa się z jednego spotkania, jednakowoż z ich serii, psycholog funkcjonuje na nich z pacjentem stopniowo. Każdy problem i jego aspekty są odkrywane krok, po kroku.

Dużo sytuacji jest dogłębnie analizowanych, to właśnie dzięki czemu specjalista umysłu ludzkiego ma prawo wytłumaczyć, a klient może od początku do końca zrozumieć, czemu co poniektóre jego reakcje, czy również zachowania są takie, a nie inne. Niezwykle niejednokrotnie psychologowie na sesjach terapeutycznych zahaczają o dzieciństwo pacjenta, albowiem tam oczywiście w znacznej większości wypadków ukryta jest tajemnica, jaką spowodowana jest aktualna rzeczywistość. Psychologowie mają własne sposoby, o jakich pacjentom mówią wprost, to naturalnie dzięki jakim mogą oni zmienić swoje zachowania.

Różnica polega na tym, że psycholog nie karze, nie generuje presji, nie namawia do zmiany zachowania, tylko prezentuje za oraz przeciw, ujawnia drogi wyjścia, jakkolwiek decyzja zawsze należy do pacjent, nigdy do psychologa. Taka jest ich rola, pomóc zrozumieć, poradzić, przedstawić drogi wyjścia, ale przenigdy nie podejmować decyzji za pacjenta. Głównie w mniejszych miejscowościach, dużo ludzi może się obawiać iść na wizytę do psychologa, ze względu na strach przed rozgłosem, że nic mu w życiu nie wychodzi i skutkiem tego poszedł po pomoc. Wielu ludzi myśli, że ujmą dla nich jest coś takiego, jak specjalista umysłu ludzkiego V.Nowacka – Poznań oraz obawiają się opinii publicznej. Powinno się raz na zawsze przerwać ten mit, bowiem to, że ktoś zdecydował się na wizytę u psychologa, świadczy naturalnie, paradoksalnie o jego dojrzałości emocjonalnej.

Jeżeli dana jednostka zauważa, że zdarzają jej się w życiu sytuacje, z którymi w żaden sposób nie może sobie dać rady, i stwierdza, że pomoże jej tylko psycholog, to oznacza to aż tyle, że jest ona świadoma siebie, własnych potrzeb, a przede wszystkim swoich braków. Taka postawa jest zdecydowanie poprawniejsza, niż głębokie przekonanie o tym, że inna jednostka poradzi sobie w każdej sytuacji i z uporem maniaka, będzie pokazywała wszystkim, naokoło jaka jest silna i zaradna, a w zaciszu własnego domu zacznie płakać, wpadnie w furię lub nawet depresję, ponieważ będzie miała już dość pokazywania własnego ja, ukształtowanego przez zakładanie maski. Osoby, które decydują się na wizytację u psychologa, absolutnie nie powinny się tego bać, albowiem także psychologa obowiązuję tajemnica zawodowa oraz ogólna dyskrecja, dokumentnie tak, jak każdego innego doktora.