Bywały epoki, iż stanowiło to ogromną sprzeczność w odnoszeniu się do pacjenta. Po pierwsze, pacjent, który chciał się leczyć państwowo, musiał przeczekać olbrzymią ilość czasu, aby móc się stawić na wizytę. Prawidłowo, jeżeli była to wizyta kontrolna, gorzej, jeżeli problem był faktyczny i bolący. W tej samej sytuacji, zapisanie się prywatnie, nie stanowiło żadnej różnicy i termin był wolny niemalże, od ręki. To nie jest żadna nowość oraz w wielu wypadkach dentysta w dalszym ciągu prowadzi takie praktyki, lecz wielu innych lekarzy również.

Każdy musi na siebie zarabiać i nie ma w tym nic złego. Nikt z lekarzy dentystów nie poradzi też nic na to, iż sytuacja w państwowej służbie zdrowia jest, taka jaka jest. Kiedyś było inaczej, jakkolwiek trend ten bez owijania w bawełnę się zmienił ostatnimi czasy, bowiem pacjenci, przyjmowani u stomatologów z tytułu Narodowego Funduszu Zdrowia nie są już rozpatrywani gorzej.

Lekarze dentyści już nie selekcjonują oraz do każdego pacjenta podchodzą z właściwym, bo ludzkim nastawieniem. W czasach, kiedy nie było jeszcze zanadto wielu zawodowców, każdy gabinet stomatologiczny proponował coś innego. W jednym internista konin zajmował się protetyką, w innym można było przebyć zabiegi z endodoncji, nie wzmiankując już o ortodontach i zdjęciach RTG. Aby można było kompleksowo wyleczyć zęby, często koniecznym było zjeżdżenie praktycznie całego miasta w poszukiwaniu wyśmienitego gabinetu. Współcześnie jest już gruntownie inaczej.

Praktycznie każdy gabinet dentystyczny jest miejscem, jakie koncentruje w sobie kompleksowo znawców z wielu dyscyplin. Ciężko jest również odnaleźć gabinet, w którym nie da się zrealizować zdjęcia RTG zęba. Nie tylko jest to niezmiernie potrzebne dla stomatologów, jakkolwiek oszczędza również czas oraz nogi każdego pacjenta. Oferty gabinetów dentystycznych są coraz bardziej rozszerzane oraz proponują swoim konsumentom najświeższe rozwiązania z dziedziny kosmetyki jamy ustnej. Dentysta nie jest już tylko kompleksowym leczeniem, ale także estetycznym wyglądem pełnej twarzy.