Płyty kartonowo-gipspwe bądź płyty innego rodzaju, jakich wykorzystujemy do zamontowania sklepień podwieszanych są w stanie występować w różnych rozmiarach i wolno również je zamówić w dowolnie wybranym kształcie. Należałoby odnotować, że kompletnie inne rozmiary wykorzystuje się w domach czy mieszkaniach, inne w lokalach użytkowych lub w biurach. Należałoby zatem przystosować rozmiar płyty do naszego wnętrza. Poza tym, imponującym pomysłem, kiedy tak właściwie pragniemy zainstalować strop podwieszany monolityczny jest zamontowanie go tylko wokół ścian.

To właśnie dzięki temu powstanie uformowana aranżacja o układzie gzymsu. Budowanie płyt stropów podwieszanych w ten sposób pozwala na stworzenie pustej powierzchni między płytami gipsowo-kartonowymi, a stropem, daje nam to dużo możliwość rozmieszczenia w tej kolosalnej powierzchni przewodów wentylacji, dekoracyjnego oświetlenia czy też innych instalacji.

Warto przy tym odnotować, że oświetlenie w suficie podwieszanym jest niezmiernie dekoracyjnym szczegółem oraz może nam pomóc w różny sposób zaaranżować wnętrze pomieszczenia – rekomendujemy ściany napinane. Płyty kartonowo-gipsowe lub ewentualnie także gipsowo-włóknowe, z których wykonuje się najczęściej stropy podwieszane wolno formować w dowolny sposób dzięki przeróżnym narzędziom. Kształtowanie płyt stropów podwieszanych może także polegać na zakrzywianiu powierzchni płyt w łuk lub również w rozmaite część koła. Formowanie płyt stropu podwieszanego zezwala na to, abyśmy uzyskali dowolny kształt.

Może również sprawiać, że sufity podwieszane pod żadnym pozorem nie są płaskie i nudne, a mogą przybierać różnorodne fantazyjne kształty. Z każdego rodzaju płyt, zarówno gipsowo-kartonowych, jak oraz gipsowo-włóknowych, wolno wedle własnego żadnego pomysłu i umiejętności ukształtować dowolną przestrzeń oraz zmontować strop podwieszany o wybranym kształcie. Pozwala to nam uzyskać nowatorski wygląd wnętrza domu czy mieszkania. Kształtowanie płyt kartonowych może także polegać na aranżacji płaszczyzny łamanej na naszych stropach. Należałoby wiedzieć, że płyty gipsowo-kartonowe, których używa się do montowania podwieszanych stropów są stosunkowo twarde oraz sztywne.