Współcześnie produkowane wagi elektroniczne w niczym już nie przypominają tych, jakie panowały na rynku jeszcze parę lat temu. Wagi, które w użyciu były w dawnych latach, znamionowały się niewygodnymi odważnikami, zaś ryzyko wystąpienia błędu w pomiarze, było nadzwyczaj kolosalne. Chwilowo wagi zmieniły się, zaś zamiast wag stereotypowych odważnikowych, pojawiły się wagi elektroniczne znacznie wygodniejsze, dokładniejsze i bardziej precyzyjne. Istnieje dziś parę grup, na które podzielić wolno urządzenia, jakimi są wagi elektroniczne. W skład tych grup wchodzą wagi przemysłowe, sklepowe, i wagi właściwe. Ich zadania są różne, a przede wszystkim mieszczą się w ramach rzeczowych zastosowań. Z tego również względu można zaopatrzyć się w wagi elektroniczne dopasowane dla handlu, liczące, pocztowe, paletowe, czy też te do ważenia zwierząt, najazdowe, pomostowe, samochodowe, oraz dozujące.

W niektórych przypadkach wolno zakupić wagi elektroniczne, jakie fabrykowane są na specjalne życzenie konsumenta, taka możliwość istnieje wtedy, gdy waga ma służyć do nieszablonowych celów – przykłady odszukasz na waga elektroniczna przemysłowa. Kolosalną popularnością na rynku cieszą się dzisiaj wagi elektroniczne, które używane są nie tylko w przedsiębiorstwach handlowych, sklepach, jednakowoż też w przedsiębiorstwach o charakterze produkcyjnym.

Dziś wytwarzane wagi są niezwykle precyzyjne, wskutek tego również mogą miejsc zastosowanie czysto analityczne, używane na przykład w laboratoriach do mierzenia bardzo małych ilości substancji z pilnością do ułamka miligrama.

Takie wagi są wagami specjalistycznymi, zaś na rynku sprzedaży stosowane są bardziej legendarne rodzaje, jakie też cechują się wieloma atutami i gigantyczną dokładnością. W większości wypadków użytkuje się aktualnie wagi elektroniczne w przemyśle, gastronomii i w przetwórstwie. Niezwykle niejednokrotnie istnieje ich możliwość do połączenia z komputerem poprzez odpowiednie oprogramowanie, które gwarantuje nie jedynie ważenie, jakkolwiek również zezwala na rejestrację całego procesu ważenia. Dodatkowo nowoczesne wagi elektroniczne pozwalają także na drukowanie zestawień, wystawianie dokumentów rozliczeniowych, faktur i raportów kasowych.