Każdy kominek powinien posiadać dobre akcesoria, dzięki którym mógłby dalej porządnie działać. Jest wiele zestawów akcesoriów do kominków lub ewentualnie wkładów kominkowych. Do czego są one potrzebne? Do codziennej eksploatacji kominka. Co w następstwie tego wkracza w skład akcesoriów mających wpływ na wygląd stworzonego przez nas kominka? Może chodzić tutaj choćby o pogrzebacze, szczotki, szufelki szczypce do drewna. Czy mogą się różnić takie zestawy? Na przykład różnią się miedzy sobą wymiarami, wzornictwem, materiałem, z jakich zostały wykonane. W sklepach takich jesteśmy w stanie zaopatrzyć się też w ruszty do otwartych palenisk- są one wykonane z kutej stali, rozpałki do kominów oraz zapałki kominkowe, płyny do mycia szyb kominkowych, katalizatory do spalania sadzy- eliminują one sadzę z przewodów kominowych, kosze na drewna- mogą być one stalowe lub wiklinowe, parawany, blachy pod piec.

Tak w związku z tym akcesoriów do funkcjonalnego funkcjonowania i wyglądu kominka jest niezwykle dużo oraz mogą się one różnić od siebie pod wieloma względami. Lecz warto się w takie akcesoria zaopatrzyć, jeżeli posiadamy kominek w mieszkaniu. Niezwykle popularną, zastępczą formą schematycznych kominków okazują się kominki z wkładem. Co możemy powiedzieć na ich temat? Takie kominki powstały w latach siedemdziesiątych. Co osiągamy dzięki takiemu kominkowi z wkładem? Przede wszystkim mamy kontrolę nad procesem spalania, poprzez regulację dopływu powietrza i odpływu spalin oraz konstrukcję zezwalającą na akumulację i emisję ciepła – wypróbuj kominy systemowe. Poza tym takie wkłady oraz kasety kominkowe wykonane są w większości wypadków z żeliwa lub ewentualnie stali z wkładami akumulacyjnymi.

Zaletą jest też to, iż ogień możemy podziwiać przez zamknięte drzwiczki, jest to ściśle mówiąc doskonały widok, posiadanie kominka w jakimś pomieszczeniu, to świetna kwestia, bo może on nam bardziej umilić mieszkanie, wpływa pozytywnie na estetykę, a poza tym jest pożyteczny, gdyż pozwala ogrzać mieszkanie. Tak więc takie kominki gwarantują rozprowadzenie ciepła do sąsiednich pomieszczeń. A jaka jest różnica między wkładem i kasetą? Różnica polega na tym, iż kaseta jest wkładem, jaki został przystosowany do wbudowania w istniejący kominek otwarty. Takie kominki z wkładem mogą okazać się olśniewającym rozwiązaniem.