Zasadniczym obowiązkiem skrzyni biegów jest optymalne spożytkowania mocy silnika. To ona gwarantuje nam zdobycie najwyższej szybkości samochodu przy względnie małych obrotach. Gdyby nie obecność skrzyni biegów, autem zdołalibyśmy jeździć tylko po prostym obszarze. Jazda pod górki, często niesłychanie strome, jak w wypadku samochodów terenowych, nie była by możliwa.

Skrzynia, oprócz tego fundamentalnego zastosowania, umie też odmienić kierunek wyjścia mocy silnika. Umożliwia nam to jazdę na biegu wstecznym. Do biegu wstecznego wewnątrz skrzyni wykorzystuje się trzy koła zębate, z czego jedno jest szczegółem ruchomym. Rozłączenie silnika od skrzyni jest możliwe podczas wybrania pozycji luz. Na ogół znajduje się ona pomiędzy biegami. Silnik funkcjonuje wtedy samoczynnie, nie napędzając stworzonego przez nas samochodu.

W niektórych samochodach, prócz lewarka do pospolitej zmiany biegów, znajduję się również drugi, jaki umożliwia nam zwiększenie bądź redukcję całego przełożenia – wypróbuj naprawa skrzyń dsg. Korzystna skrzynia biegów powinna nam zapewnić gigantyczną solidność i niezawodność. Automatyczna skrzynia biegów, jak sama jej nazwa wskazuje, zwalnia nas z ręcznej zmiany oraz upraszcza sterowanie pojazdem. Mechanizm ten przestawia biegi automatycznie w zależności od obrotów silnika. Dzięki temu silnik jest mniej zmęczony oraz zmniejsza się szansa na uszkodzenie sprzęgła. Skrzynie te są najatrakcyjniejsze w Stanach Zjednoczonych. Sama struktura sprzęgła w skrzyni automatycznej wygląda również absolutnie inaczej aniżeli w modelu manualnym. Sztampowa skrzynia składa się z trzech części. Jest to: sprzęgło, zespoły przełożeń oraz zespoły sterowania.

Jakikolwiek użytkownik, który zakupił samochód z automatyczną skrzynia biegów ma obowiązek się wcześniej zaznajomić z jej defektami oraz atutami. Nieraz można usłyszeć, że samochód z automatyczną skrzynią biegów więcej pali. Nie jest to do końca zgodność z rzeczywistością. Ten rodzaj skrzyń okazjonalnie również ulega uszkodzeniom, pod warunkiem, że jest eksploatowany w słuszny sposób. To smutne wymiana, czy też jakiekolwiek prace naprawcze przy automatycznej skrzyni biegów są niesłychanie kosztowne.