Zgon bliskiej osoby nie jest żadną uciechą, a każdy człowiek przeżywa to na własny sposób. Jedni w milczeniu inni z kolei skupiają się na napomykaniu dawnych lat, które przeżyli ze zmarłym. Najistotniejsze to jednak godnie pogrzebać bliską osobę, ponieważ w ten sposób oddaje się jej szacunek. Każda kultura ma swoje tradycje pogrzebowe, w tym też chrześcijanie. Wobec tego właśnie należałoby zaznajomić się z nimi i tym, jak rozwijały się na przestrzeni wielu lat. Należałoby niemniej jednak rozpocząć od tego, czym adekwatnie jest pogrzeb. A jest to moralny i religijny obowiązek wobec osoby zmarłej. To sposób rozstania się z człowiekiem, jaki odszedł i wartego podziękowania mu za wspólnie spędzone chwile.

W kulturze europejskiej obyczajem stało się chowanie ludzi w trumnach. To zwykle spotykany sposób, jaki wolno zaobserwować na lokalnych pogrzebach – więcej na stronie internetowej cmentarz puszczykowo. Choć należy zaakcentować też fakt, że innym rozwiązaniem stała się urna, która przyszła do kultury europejskiej z dalekiego wschodu. W tradycji europejskiej znajduje się też kondukt żałobny, który w tych ostatnich chwilach odprowadza zmarłego do miejsca, w jakim będzie spoczywał. Należy jednakże naświetlić, iż chrześcijaństwo jest wielokulturowe, wskutek tego tradycje pogrzebowe różnią się nawet w tym kręgu. Bez wątpienia w kulturach, które połączone są z prawosławiem, protestantyzmem lub katolicyzmem pogrzeb jest jedną z części sakramentaliów. Niewiele osób zdaje sobie kwestię z tego, iż grzebanie zmarłych połączone jest z przekonaniem, iż Jezus pojawi się powtórnie na świecie oraz nastąpi zmartwychwstanie.

Tradycją stają się też przygotowania zmarłego do samego pogrzebu. W XXI wieku figura zmarła musi być nie jedynie ubrana w odświętne ubranie, jednak także powinna pozostać poddana zabiegom kosmetycznym, które mają na celu ukrycie wszystkich przebarwień na skórze. Tym przykładowo ma prawo zająć się zakład. Pogrzeby z reguły kończą się na pochowaniu zmarłego w dwumetrowym dole, który po pewnym czasie jest zakopywany. Wypada niemniej jednak zaakcentować fakt, iż bardziej wpływowi ludzie chowani są w grobowcach, które przypominają kapliczki, świątynie oraz inne budowle. Choć nie zawsze. Odeszli, jacy chowani są w urnie nie są zamieszczani w ziemi, ani w grobowcu.