Okno pozwala nam spoglądać na świat przyrody bez wychodzenia na zewnątrz. Najistotniejszą funkcją okien jest bezsprzecznie wpuszczanie światła słonecznego do mieszkania. Im większe okno tym znacznie więcej światła wpada do pomieszczenia. A to pozwala oszczędzać prąd, jaki zużylibyśmy na oświetlenie takiego pokoju. W pewnych sytuacjach jednak natura płata nam figla oraz słońce daje aż za dużo światła. W owym czasie korzystne okazują się markizy. Zezwalają one na regulacje naturalnego oświetlenia. Ich opuszczenie powoduje pewne zaciemnienie pokoju. Nie honorują również gorącego powietrza. To naturalnie dzięki temu, markizy regulują także temperaturę pomieszczenia. Jej obniżenie daje proste uczucie chłodu.

Oprócz tego stanowią pewną dekorację, jaka współgra zazwyczaj z całym wystrojem wnętrz. Okna, w jakich wiszą markizy są sympatycznym dopełnieniem dekoracji firanowych oraz balkonowych – pełna propozycja na witrynie markizy wrocław. Duża gama kolorystyczna pozwala również na uatrakcyjnienie wyglądu naszego domu, np. przez zastosowanie przeróżnych barw we wszystkich oknach. Są także znakomitym sposobem na zasłanianie widoku naszych pomieszczeń przed ciekawskimi. Włamania to plaga rodzimych sprzedawców. Uchronienie się przed tego rodzaju zdarzeniami jest niesłychanie zawikłane, niemniej jednak nie niemożliwe. Wystarczy zainwestować w alarm, monitoring, ochronę. Właściwym pomysłem są również markizy zewnętrzne, które spuszcza się po zamknięciu sklepu.

Produkowane z twardego aluminium wypełnionego nadzwyczajną pianką, są właściwą barierą dla tych, których kusiłby nocne wypady do sklepu. Oprócz funkcji ochronnych takie markizy zaciemniają pomieszczenie oraz regulują przez to temperaturę powietrza. Instalowanie ich w osobistych apartamentach jest w pewnych sytuacjach podyktowane hałaśliwą lokalizacją. Zastosowanie ich jako zabezpieczenia jest również istotnym argumentem dla posiadaczy domków jednorodzinnych, jacy wyjeżdżają na dłuższe wakacje. Wspomniane markizy zewnętrzne instalowane są na rozległą skalę w domkach letniskowych, jakie używane są tylko w sezonie letnim. Prócz dozoru sąsiada, a niekiedy nawet wynajętej firmy ochroniarskiej zabezpieczenie okien przez taki artykuł jest godzien przemyślenia. Zwłaszcza wówczas, kiedy przez większość czasu nie ma nas na miejscu.