Pewno wielu z nas ma swoje własne, czasem paru lub kilkunastoletnie auto, przeciętnej klasy. Niektórzy, a w szczególności młodzi ludzie potrzebują by miało ono jak perfekcyjne osiągi podczas wyścigów na torze. W większości wypadków powszechne fabryczne auta nie zapewniają takich możliwości, w następstwie tego należy je nieco podrasować.

Taki zabieg nazywa się tuningiem, inaczej podkręceniem parametrów lub też przerobieniem silnika oraz dodaniem innych detalów. Tuning dotyczy nie tylko poprawienia osiągów na torze, niemniej jednak też wyglądu zewnętrznego, żeby auto wyróżniało się wśród wielu innych.

W szeregu przypadków montowane są pomocnicze spoilery, pokaźniejsze koła, oryginalne lampy, przemalowywana karoseria itp. Mając już tak przerobione auto jesteśmy w stanie brać udział w szczególnych wyścigach, a też zaszpanować przed innymi. Wymienić wolno również inne rzeczy, na przykład szyby – auto szyby, przetestuj. Każde auto jak wiele innych machin oraz urządzeń wszelkiego użytku ma swoje wyznaczone parametry. Są one podawane, po to abyśmy wiedzieli czym się kierować podczas wyboru danego modelu. Pierwszym i zarazem najważniejszym jest rok produkcji podawany przy każdym modelu, bowiem auta starsze aniżeli 30 lat z reguły nie nadają się już do użytku.

Dalej mamy takie parametry jak: przebieg podawany w km, pojemność silnika w cm3 oraz jego moc w KM. Są to najważniejsze dane techniczne. Prócz tego ważne są: rodzaj skrzyni biegów – może być manualna czy też automatyczna, typ paliwa, rodzaj pojazdu (kombi, sedan itp.), liczba drzwi i stan ogólny. W przeróżnych ogłoszeniach kupna, sprzedaży podaje się również dodatkowe wyposażenie takie jak: ABS, elektryczne lusterka oraz szyby, klimatyzacja, poduszka powietrzna, wspieranie kierownicy, radio i wiele innych.