Logistyka jest fundamentalną gałęzią działania specjalizacji transportowej, firmy zajmujące się tranzytem zatrudniają odpowiednio przeszkolonych spedytorów oraz logistyków do planowania tras przewozów, zmian oraz wyśmienitego instruowania kierowców o każdej zmianie. Bez działu logistycznego większość firm nie miałaby racji bytu, to właśnie logistyka gwarantuje płynność przewozu, prędkość dostarczenia ponieważ to ich zdanie.

Ułatwić kierowcy każdy wyjazd, aby dotarł na miejsce z towarem jak najszybciej i jak najbezpieczniej. Największe działy logistyczne działają w firmach które absorbują się transportem na terenie całej Europy, to oni muszą mieć dobrze wyznaczone trasy, wiadomości na temat opłat oraz praw, jakie w dowolnym kraju zdają się być inne i to naturalnie dział logistyki za nie odpowiada. Jest to wobec tego niezwykła odpowiedzialność dla pracowników, jednocześnie nieopisana pomoc dla kierowców, jacy bez tychże ludzi, nie mogliby funkcjonować aż tak sprawnie i ekspresowo – tutaj pomoże powierzchnie magazynowe. A jakkolwiek w transporcie materiałów zawsze chodzi o szybkość i bezpieczeństwo.

Przewóz międzynarodowy obejmuje wszelkie kraje europejskie a również azjatyckie, bliski czy daleki wschód oraz świat, przez Ocean można transportować towary na dwa sposoby jedynie, drogą lotniczą oraz wodną. Do obu miejsc zbytu, towary muszą być także dostarczone oraz tu musi zadziałać logistyk lub też cały dział logistyczny. By poprawnie rozplanować i zdobyć odpowiedni czas dostawy, przed wypłynięciem statku lub też odlotem samolotu, nie raz należy prawidłowo długo się napracować. Mnóstwo możliwych tras, od czasu do czasu objazdy a w wypadku gdy miasto jest remontowane, to naturalnie dział logistyki, musi zająć się zaplanowaniem objazdów przez jakie pojedzie kierowca, który ma obowiązek dostarczyć towar na czas, a w tym przypadku nie może się spóźnić. Specjalizacją transportową przede wszystkim rządzą terminy, a aby ich dotrzymać, kierowcy powinni niekiedy spieszyć się a korki na drogach, remonty i objazdy uniemożliwiają to efektywnie, w następstwie tego to oczywiście dział logistyczny odpowiada za dobranie dobrej trasy dla kierowcy pędzącego z towarem.