Psy to unikatowe zwierzęta, jakie cenią sobie w głównej mierze swój teren i własne przyzwyczajenia. Wszyscy posiadacze tych zwierząt świetnie zdają sobie sprawę z tego, że trudno oduczyć ich starych nawyków, a nawet przyuczyć nowych, które niezbędne są do przebywania w domu oraz życia z rodziną. Niesłychanie błyskawicznie również przyzwyczajają się do danego jedzenia oraz zmiana ukochanych rarytasów pupila takich jak karma dla psów. W następstwie tego również podstępnego zwierzaka należy wziąć podstępem.

Żeby wprowadzić do jadłospisu pieska nowatorskie rodzaje karm nie należy diametralnie przekształcać jego przyzwyczajeń z dnia na dzień, ale wprowadzać je stopniowo, zgodnie z rytmem – karma dla psa acana. Do starej ulubionej karmy pieska najodpowiedniej na co dzień dodawać granulki odkrywczej, żeby z dnia na dzień starej było mniej, a pionierskiej więcej, to doprowadzi do dyskretnego wykreślenia starej karmy. Jeśli natomiast ma się zamiar zamienić karmę suchą na mokrą należy podawać pupilowi małe porcje karmy mokrej do suchej jako dodatek. Po paru dniach zwierzątko powinno przyzwyczaić się do innowacyjnego jadłospisu oraz ze smakiem zajadać następne ulubione dania. Pośród wielu typów pożywienia dla psów wolno wyróżnić jej dwie formy, innymi słowy morką i suchą.

Od czasu do czasu jednak zdarza się tak, że domowy pupil odmawia pożywienia suchej karmy oraz nawet przetrzymany kilka godzin na głodzie nie ruszy tego typu jedzenia jakim jest sucha karma dla psów. W takim przypadku nie należy zwlekać i należy rozpocząć szukać przyczyn tego zachowania, a może być ich dużo. Pierwszym i dość powszechnym powodem jest to, że psu nie pasuje smak oraz rodzaj karmy, innymi słowy należy zmienić jej producenta. Jeżeli niemniej jednak zwierzątko dalej odmawia jedzenia suchej karmy, może się dogłębnie spowodować czy pies nie ma podrażnionych dziąseł lub owrzodzeń wewnątrz pyszczka.

Takie rany w jamie ustnej sprawiają, że jedzenie suchej karmy, która w strukturze jest twardym pokarmem, powoduje krwawienie i ból i odbiera apetyt. Ze zmianami w jamie ustnej u pieska powinno się momentalnie udać do doktora weterynarii, który podejmie szybkie leczenie. Rany w pyszczku wywołują dokuczliwość oraz mogą wywołać istotne dla zwierzęcia choroby, dlatego liczy się szybka reakcja. Wyleczony pies błyskawicznie powróci do jedzenia oraz chrupania ulubionej pożywienia.