Wizyta w sklepie z firanami oraz zasłonami ma prawo być prawdziwą estetyczną ucztą dla ludzi interesujących się urządzaniem wnętrz mieszkalnych i szukającymi inspiracji. Większość wystaw w salonach jest niezwykle sumiennie oraz stylowo dopracowana. Nic nadzwyczajnego, na firanki ułożone na półkach i złożone w sposób hamujący podziwianie ich wdzięku, klienci po prostu nie zwróciliby uwagi. Towar musi być zaprezentowany w całej okazałości, aby można było docenić fantazje producenta, a przy okazji poćwiczyć wyobraźnię, próbując w myślach dopasować firanki do własnego mieszkania. Nie ma z tym przeważnie trudności, albowiem ekspozycje mają zakres wydzielonych pomieszczeń, w następstwie tego od razu widać, jaki wzór lepiej będzie pasować do salonu, jaki do kuchni, a który do pokoju dziecięcego.

Można też podejrzeć akcesoria, takie jak karnisze, żabki do przypinania oraz inne sposoby uchwytów firanek czy ich ozdabiania dodatkowymi wstążkami bądź też opaskami – polecamy firanki. Spacer po świecie firan ma prawo potrwać długo, ponieważ niekiedy trudno oderwać wzrok od ładnych wzorów. W czasie kupowania firanek należy najpierw szczegółowo wymierzyć wysokość pokoju. Nieraz klienci sklepów z firanami o tym zapominają i kłopot gotowy. Źle dobrane pod względem długości firanki nie będą wyglądały przyzwoicie. Zbyt krótkie mogą zepsuć całą koncepcję estetyczną.

Też nadmiernie długie mogą przysporzyć niezadowolenia. Po co w związku z tym fundować sobie niepotrzebny stres, skoro można temu zapobiec? Nie zawsze się to jednak udaje i dopiero w domu okazuje się, że świeżo nabyte firany, jakie miały stanowić ozdobę pokoju, są o parę centymetrów za długie. Jest na to kilka rad. Można wrócić do sklepu i poprosić o ich przycięcie i jest to rozwiązanie preferowane przez kontrahentów. Samoistne obcinanie nigdy nie będzie tak precyzyjne, jak dokonane za pomocą specjalnych nożyc. Wolno jednakże wyeksploatować nadmiar długości jako pozytyw oraz trochę inaczej zawiesić firanki. Zawijając górny brzeg tuż przy karniszu można uzyskać ładny, chociaż niezamierzony efekt falbanki, który może prezentować się w rzeczywistości urokliwie.