Zmechanizowana produkcja bez względu na branżę jest zawsze wydajniejsza od ręcznej. Nie zawsze tudzież idzie to w parze z jakością tej produkcji. Przykładem może być zmechanizowana wytwórczość pieczywa – wydajniejsza jakkolwiek gorsza jakościowo od stereotypowej, ręcznej. Odwrotna sytuacja jest na pewno w wypadku uprawy ziemi, gdzie przeznaczenie machin zezwala zrobić to lepiej oraz dokładniej.

Dlatego każde przedsiębiorstwo zajmujące się hodowlą ziemi, każde gospodarstwo rolne stara się posiadać należyte zaplecze maszynowe. Jego podłożem jest ciągnik, jaki stanowi napęd do dużej grupy innych, doczepianych do niego urządzeń. Wskutek tego ciągniki pracują w gospodarstwie najusilniej, w stosunku do tego części traktorów agrarnych zużywają się w głównej kolejności. Dzisiaj rolnicy, gdy mają gigantyczny wybór rodzajów ciągników i możliwość zakupu kredytowanego, starają się wybrać sprzęt do granic możliwości bezawaryjny, chociaż takiego w 100% z pewnością nie ma.

Drugą w kolejności kategorią jest przystępność podzespołów zamiennych, żeby ustrzec się sytuacji powstrzymania prac polowych wskutek konieczności wyczekiwania na zamówioną część, bez której maszyna nie zadziała – wtedy rekomendujemy sklep części do sieczkarni. Nasze społeczeństwo, jak powszechnie nie ulega wątpliwości, składa się z jednostek bardzo przedsiębiorczych i kreatywnych. I trudniejsze warunki bytowe należy było pokonać, tym większa ujawniała się inwencja.

Przedmioty, a szczególnie części urządzeń maszynowych miewały własne drugie i trzecie życie. Na przykład części ciągników agrarnych służyły w domostwach jeszcze długo po zakończeniu żywota poprzez maszynę macierzystą. Pełnić mogły przeróżne funkcje, z reguły nie mające nic wspólnego z pierwotnym przeznaczeniem. Opony od traktorów zastosowane do umieszczenia w nich klombów kwiatowych, to przecież widok niesłychanie lubiany.

Wykorzystywano je też jako elementy tworzące ogrodzenie. Następny patent, to huśtawka ogrodowa z opony podwiązanej linami do drzewka, a w okresie zimowym opona rywalizować może z sankami – na pewno się nie połamie. Najwspanialszy nadymany ponton do zabaw w rzece lub jeziorze bywało najzwyczajniej w świecie dętką od ciągnika, ten od większych kół mógł być nawet kilkuosobowy, a powiązane ze sobą utworzyć mogły tratwę.