Rośliny obejmują fitochemiczne związki, jakie mają wpływ na organizm ludzki. Konsumowane w małych ilościach wzbogacają doznania smakowe, lecz w większych ilościach są toksyczne. Na przykład, co poniektóre rodzaje ekstraktów ziołowych, takich jak wyciąg z dziurawca ma prawo być użytkowany w celach lekarskich, w leczeniu depresji i osłabianiu stresu.

Niemniej jednak ogromne ilości tego zioła ma prawo sprawiać reakcje alergiczne, w następstwie tego należy je stosować z ostrożnością. Zioła od dawna były użytkowane jako podstawa szablonowej chińskiej medycyny ziołowej. Niektóre zioła są użytkowane nie wyłącznie do celów kulinarnych oraz leczniczych, ale również jako środki psychotropowe. Jednym z takich ziół są konopie indyjskie.

Zioła pełnią dodatkowo ważne funkcje w wielu rytuałach religijnych religiach. Na przykład, mirra i kadzidło są niezwykle ważne dla chrześcijan. Syberyjscy szamani też korzystają z ziół do wywołania rutyny wewnętrznych, m.in. do obrzędów przejścia, czy jako pomoc w seansach spirytystycznych. Indianie użytkują białą szałwię do oczyszczenia duchowego.

Ziołolecznictwo jest tradycyjnym wariantem zwalczania różnych dokuczliwości, opartym a tradycjach medycyny ludowej, w tym power plant nasiona. Wykorzystuje rośliny oraz ekstrakty z nich do produkcji naturalnych lekarstw. Ziołolecznictwo jest również oznaczane botaniczną medycyną, medycyną ziołową oraz fitoterapią. Zakres używanych składników leczniczych jest w wielu przypadkach rozszerzony o różnorodne grzyby oraz produkty pszczelarskie, a również minerały, muszle oraz niektóre części zwierząt.

Nieraz naturalne leki ziołowe stają się następnie znaczącym czynnikiem wielu lekarstw farmakologicznych. W 2001 roku naukowcy zidentyfikowali 122 związków użytkowanych w stereotypowych lekarstwach z apteki, które pochodzą z roślin powszechnie wykorzystywanych w medycynie ludowej. Zioła i przyprawy używane przez ludzi do przyprawiania żywności zawierają substancje aromatyczne, fenole oraz alkaloidy, które służą roślinom jako mechanizmy obronne przed owadami, różnymi mikroorganizmami i zwierzakami roślinożernymi. W jaki sposób się okazuje są one skuteczne w leczeniu wielu dolegliwości.