Obrządki krajoznawcze zmieniają się, co ma wyznaczone konsekwencje. I tak na przykład rosnące wymagania osób, które tłumnie odwiedzają atrakcyjne kurorty, oczekują zostanie im zaoferowany wyższy standard budynku noclegowego. W takim razie tracą na tym motele czy też pola biwakowe oraz z czasem będzie coraz mniej takich budynków. Przede wszystkim to prowadzi do energicznego wzrostu liczby hoteli, a wiele z nich bywa eleganckich.

Także znaczącym zainteresowaniem cieszą się nieduże pensjonaty, które dbają o należytą atmosferę takiego miejsca czy też uwzględniają dodatkowe rozrywki, np. organizacja kuligów, wycieczki w celu zaznajomienia się z pobliską okolicą i dużo innych rzeczy. Bo jakkolwiek nie zawsze szukamy miejsca noclegowego dla samego noclegu, nawet jeżeli to jest weekendowy wyjazd. Od czasu do czasu właśnie liczymy na coś o charakterze nastrojowym, jakie wyróżnia się czymś specyficznym – wypróbuj niechorze.pl. Z tego wynika wyraźnie, iż obiekty noclegowe powinny być coraz przyzwoiciej wyposażone oraz komfortowe. Obiekty noclegowe są różnego rodzaju, wśród jakich wolno wymienić domy wycieczkowe, hotele, pokoje gościnne w osobistych domach, pensjonaty, schroniska, a też w to można wliczyć ośrodki wypoczynkowo-szkoleniowe. Na pewno to nie są jeszcze wszystkie możliwości, lecz prawdopodobnie należą do w większości wypadków spotykanych.

W tej chwili coraz częściej wymaga się, żeby obiekty noclegowe znajdowały się w o wiele bardziej interesującym położeniu, np. w pobliżu jeziora, szlaków turystycznych, parków krajobrazowych. To w pewien sposób zmienia rynek krajoznawczy dotyczący obiektów zakwaterowania, choć nie tylko. A to wywołuje, iż cena nie zawsze jest najistotniejszym czynnikiem doboru kwatery, zwłaszcza w przypadku wakacyjnych wyjazdów. Prócz tego ma prawo liczyć się wygoda oraz komfort pobytu, interesująca okolica lub coś całkiem innego. Dzisiaj obiekty noclegowe – te o wyższym standardzie – nadzwyczaj często oferują pomocnicze atrakcje w celu zdobycia jak największej popularności oraz wypromowania prywatnego wizerunku.