Jak dużo jest dyscyplin medycyny? Całe sporo. Rozpoczynając od kardiologii absorbującej się chorobami serca po psychiatrię zajmującą się chorobami umysłu. Z jakiego powodu bezustannie mało się mówi o takiej dziedzinie, jaką jest ziołolecznictwo? Jest to prawdopodobnie związane z brakiem zaufania do tej dziedziny, która koncentruje się wyłącznie na „owocach natury”, jakimi są owoce, zioła, zboża i generalnie różne rośliny.

Kiedy tak właściwie boli nas głowa, zęby bądź też najzwyczajniej w świecie jest nam zimno często sięgamy po różnorodnego rodzaju lekarstwa. Biorąc je nie zastanawiamy się zazwyczaj, z czego są zrobione, zależy nam zwłaszcza na działaniu. Drążąc bardziej temat, wolno odnieść wrażenie, że człowiek coraz to mniej zastanawia się nad tym, z jakich składników składa się to, co on sam spożywa.

Powracając do lekarstw, wolno rzucić w ślepo, że leki powstają w pracowniach farmaceutycznych oraz w większości powstają na drodze syntetycznych reakcji. Zgadza się. Jednakowoż zapomina się, iż pierwsze farmaceutyki – te najprostsze pochodzą w zasadzie z produktów roślinnych takich jak zioła, owoce. Kto z nas nie popijał melisy? Powtarza się melisa, melisa, ale nikt nie wie, co to jest tak rzeczywiście ta melisa.

Większa część uważa, iż to po prostu nazwa własna tegoż lekarstwa na uspokojenie – więcej na odmiany cannabis. Melisa to nic innego jak nazwa zioła, jakie rośnie na terenie Europy oraz Azji. Zioła w medycynie od zawsze stanowiły jej istotne ogniwo. Bazą do skonsumowania zioła w celu uzdrawiającym były wcześniejsze obserwacje i badania, które stały się podwaliną do przyznawania funkcji poszczególnym roślinom leczniczym.

Zioła w medycynie stały się istotnym zwrotem w leczeniu ludności, gdyż są one ogólnodostępne a jeżeli nawet występowałaby ich malutka liczba, to zawsze wolno je uprawiać jak powszechne rośliny. Ziołolecznictwo swoje „boom” przeżywało w czasie średniowiecza, kiedy to chrześcijańscy duchowni praktykowali ten rodzaj medycyny jako zgodny z „wolą bożą” i niezakłócający stabilności w świecie. Najpospolitszym wariantem zioła jest rumianek, lecz mało, kto wie o jego uzdrawiających właściwościach regenerujących skórę.