Od kilku tysięcy lat bogacimy swoją wiedzę na temat wszelkich roślin oraz ziół, jakie można oraz da się w jakiś sposób wykorzystać w życiu człowieka. Używano ich czasami, jako pokarmu, nacierania się czy okładania ran. Z biegiem czasu sztuka lekarska ruszyła do przodu, zapoczątkowała to naturalnie natura. Ludzie rozpoczęli pielęgnować rośliny oraz różnorodne rodzaje ziół ażeby zbadać ich poprawne oraz najlepsze zastosowanie. Zioła w medycynie miały dość duże znaczenie, ponieważ ludzie twierdzili wtenczas, że przeciw każdej dokuczliwości wyrosło zioło lecznicze oraz każda dolegliwość jest wyleczalna za pomocą różnorodnych naparów czy kąpieli. Zioła w medycynie historii były używane od zawsze, od starożytności po czasy dzisiejsze.

Medycyna oraz farmaceutyka mknie z biegiem czasu do przodu, co świadczyło o zmianach. Rozpoczęły powstawać lekarstwa syntetyczne, jakie na dzień współczesny odnajdziemy w jakiejkolwiek aptece, są tam wszelkie typy leków, jakie może potrzebować kontrahent. Ceny są w pewnych momentach szokujące, jakkolwiek XXI wiek nie zostawia nam praktycznie wyboru. Leków jest coraz więcej a choroby także przybywają, co „zmusza” nas do wykupywania drogich lekarstw.

Dziś ludzie nie mają czasu by uprawiać zioło, przygotowywać je i spożywać by wszelkie bakterie zniszczyć, bowiem jak sami o sobie mówimy – jesteśmy ludźmi współczesnymi, jacy stawiają na zaawansowaną medycynę oraz farmaceutykę. Są osoby, jakie intrygują się zielarstwem i spędziły pełne życie nad uprawami, roślinami i wywarami oraz stosują je w ramach potrzeby zdrowotnej we własnym zakresie – na przykład halucynki grzyby. Inni również stosują rośliny, jakie można palić. Mowa tutaj o konopi indyjskiej, która była wykorzystywana w innych krajach na wysoką skale także do celów leczniczych. Jeżeli chodzi o dzisiejsze lata nie jest już stosowana w medycynie a w wielu krajach została zakazana oraz uznana za narkotyk miękki aczkolwiek badania naukowców wykazały, iż większość pacjentów może osiągnąć korzyści z leczenia zanim pojawią się jakieś negatywne objawy. Zioła są też stosowane w produktach dziennego użytku, są dołączane nawet do past do higieny jamy ustnej jak i przeróżnych kremów nawilżających.