Zaśmiecanie otoczenia tonami odpadów jest sporym kłopotem ekologicznym. Jest coraz mniej miejsc, w których jesteśmy w stanie składować śmieci, dlatego ważne jest jeszcze raz dyspozycji wszystkich surowców, które nadają się do recyklingu, a też gigantyczne znaczenie ma obniżenie ilości odpadów trafiających na śmietniska. Jakim sposobem niemniej jednak to uczynić? Po pierwsze widząc na ulicy osobę rozdającą ulotki omijajmy ją szerokim łukiem bądź też po prostu dziękujmy za ulotkę marketingową.

Dzięki temu nie trafi ona po kliku sekundach do kosza, a ulotkarz i tak ma opłacane za godzinę pracy, a nie zależnie od ilości rozdanych tworzyw marketingowych. Wpływ na produkcję śmieci mogą również mieć nasze wybory na zakupach. Nie zapominajmy, że warto kupować towary w pokaźniejszych opakowaniach aniżeli w paru mniejszych (lepiej kupić wodę 1,5 litra niż trzy małe wody 0,5 litra w trzech butelkach lub jeden ogromny proszek do prania zamiast kilku mniejszych w oddzielnych kartonikach). Zwracajmy uwagę na opakowania – nie kupujmy produktów niepotrzebnie zapakowanych czy też z nie nadających się do recyklingu materiałów – wtedy rekomendujemy skup makulatury warszawa ursus. Ważna jest także solidność artykułu, bowiem porządniej jest zainwestować w droższy towar, jaki posłuży nam kilka lat niż w taki, jaki za rok trafi na śmietnik. Wytworzenie energii kosztuje wiele pieniędzy, a też ma negatywny oddziaływanie na środowisko naturalne. Wytwórczość energii elektrycznej oddziałuje na zwiększenie ilości dwutlenku węgla w atmosferze, a tym samym powiększa skalę efektu cieplarnianego.

Dlatego należałoby we własnym domu wypracować kilka zachowań oraz przyzwyczajeń wpływających na redukcję nie tylko zużycia energii, jakkolwiek również wysokości naszych rachunków za prąd. Znaczenie mają przede wszystkim nasze dobory już przy kupnach. Kupujmy oprzyrządowania energooszczędne, np. pralki, kuchenki lub lodówki klasy AA+, które powstrzymują zużycie prądu, telewizory LCD zamiast plazmowych, komputery zamiast komputerów stacjonarnych. Wykorzystujmy żarówek energooszczędnych, a w naszych pecetach zamiast wygaszacza włączmy funkcję automatycznego wyłączenia monitora po paru minutach nieużywania. Wykorzystując z kuchenki elektrycznej zawsze kucharzmy pod przykrywką, potrawy wyłączajmy parę minut przed końcem gotowania (płyta oraz tak będzie jeszcze gorąca przez jakiś czas, więc danie „dojdzie” na jedynej kuchence) i używajmy garnków w całości przykrywających palnik. Natomiast jeśli nie korzystamy z jakiegoś urządzenia po prostu je wyłączajmy z prądu.